Kanser Haftası

Kanser Haftası

kanser-haftasi-4Kanser bilindiği gibi hücrelerle ilgili bir hastalıktır. Hücrelerin kendiliğinden gerekenden fazla bölünmesi sonucu oluşan yeni hücreler vücudu olumsuz etkiler. Organların sağlıklı çalışmasına engel olan bu hücreler öldürücüdür ve büyük bir tehdit oluşturur. Dünyada birçok çeşidi olan bu hastalığa karşı bilinçlendirme yapmak için 1956’da 1-7 Nisan arası Kanser Haftası olarak ilan edilmiştir. Bu haftanın önerisini Kanser Araştırma ve Savaş Kurumu yapmıştır.

Kanser Haftası’nda ülke genelinde birçok etkinlik düzenlenir. İşlek yerlerde standlar açılarak bilgilendirme broşürleri dağıtılır ve çeşitli merkezlerde kanser ile ilgili konferanslar ve paneller düzenlenir. Bu etkinliklerin en büyük amacı kanserli olup da fark etmeyen insanların hastalıklarını fark etmelerini sağlamaktır. Ayrıca kanser hastalarının topluma kazandırılabilmesi için bir çok faaliyette ilgili haftada tamamlanır ve hayata geçirilir.

Okullarda da Kanser Haftası’nda küçük yaşlardan itibaren farkındalık kazandırılması için Kanser Haftası ile ilgili yazılar okunur. Öğrencilerin kanserin özelliklerini daha kolay anlaması ve öğrenebilmesi için Kanser Haftası ile ilgili güzel sözler duvarlara asılır. Birçok yarışma düzenlenilerek öğrencilerden Kanser Haftası ile ilgili şiirler yazmaları istenir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.