Kanser Haftası ile ilgili yazı

Ayraçlar finalStres, hazır gıdalar, yanlış beslenme ve genetik faktörler nedeniyle ortaya çıkan kanser, kimyasalların ve radyasyon yayan elektronik cihazların hayatımızdaki rollerin git gide etkili hale gelmesi ile en sık görülen hastalıklar arasına girmiştir.

Kanser ölümcül olabilen bir hastalıktır. Bir çok kanser türünde kanser belirtileri görüldüğünde erken evre aşılmış ölümcül aşamaya geçilmiş demektir. Bu yönüyle oldukça tehlikeli olan kanser hastalığına dikkat çekmek ve kanser türleri hakkında bilinçlendirme çalışmaları yapmak üzere Nisanın 1’i ile 7’si arası Kanser Haftası etkinlikleri düzenlenmektedir.

Kanser tedavisi için hastalığın çok erken döneminde keşfedilmesi ve uzman eller tarafından tedaviye başlanması gerekmektedir. Kanser hastalarının bir çoğu hastalığını başka bir hastalık için tetkik yaptırırken veya hiç geçmeyen basit şikayetler nedeniyle doktora gittiğinde öğrenmektedir.

Erken teşhis için yakınlarında kansere yakalanmış kişilerin veya risk gruplarının periyodik aralarla kanser taramalarına girmeleri gerekmektedir. Bazı kanser taramaları Aile Hekimliklerinde ücretsiz olarak yapılmaktadır.

Kanser Nedir ?

Vücudumuzda her hücrenin kendine göre bir görevi ve programı vardır. İnsanın gelişimi ve hücrelerin oluşumu DNA yapısına göre gerçekleşir. Fakat bazı sebepler yüzünden vücut hatalı hücre, molekül veya protein üretirler. Örneğin deri hücresi olarak üretilmesi gereken bir hücre başkalaşım göstererek görev tanımı bilinmeyen bir hücreye dönüşürse buna kanser hücresi denir. Normal insan vücudunun günde birkaç yüz kanser hücresi üretmesi olağandır. Vücudumuzun savunma sistemi görevi belli olmayan bu tip hücreleri parçalayarak yenisini üretir. Fakat bazen bu mümkün olmaz. Radyasyonlu ortamlarda kalmak, süregelen stres ve iç sıkıntısı, hazır gıdalara ömrü uzun olsun diye işlenme aşamasında ilave edilen kimyasal maddeler, tarım ilaçları kalıntıları ihtiva eden meyve sebzeler veya yaşlılık nedeniyle vücut hormonlarının negatif etkilerine maruz kalma nedeniyle vücut daha kanserli hücresi üretebilir veya bu kanser hücreleri vücut savunma sistemine karşı bağışıklık geliştirebilir.

Biriken anarşist kanser hücreleri tümörleri oluşturur ve bulunduğu dokularda olumsuz etkilere neden olurlar. Tümör iyi huylu ve kötü huylu (habis ) olmak üzere iki şekilde sınıflandırılır. İyi huylu olan tümörler çoğalma eğilimi olmayan veya yavaş büyüyen, başka organlara sıçrama eğilimi göstermeyen urlardır. Tedavi edilebilirler.

Kötü huylu tümörler ise agresif büyüyen ve yayılma eğilimi gösterirler. Böyle hastalarda kanser hızlı ilerler ve cerrahi tedavi bile sonuç vermeyebilir.

Kanser ne kadar erken aşamasında tespit edilirse tedavisi o derece kolaylaşacaktır. Fakat takdir edersiniz ki kanser tedavisi fiziksel ve ruhsal olarak yıpratıcı bir tedavidir. Tedavi boyunca hastanın moralinin ve kurtulacağına olan inancının sarsılmaması gerekir. Böyle durumlarda insanlar manevi değerlere sarılarak azimlerini korumaya çalışırlar.

Kanser haftası insanlarımızın kanser hakkında bilgi sahibi olması için önemlidir. İnsanlar bilmediğinden daha çok korkar. Kanser hakkında bilinçli olmak ve yaşam tarzını buna göre düzenlemek şüphesiz ki kanser riskini azaltacak, tedavilerde başarı şansını artıracaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.